Vinné sklepy Kutná Hora

Rodinné vinařství Rudolfských obnovilo vinnou tradici na Kutnohorsku sahající až někam do 12. století. Jsou druhým největším vinařstvím v Čechách. 

  • Vinařství založil 2002 Stanislav Rudolfský.
  • V roce 2005 přebírá vinařské žezlo syn Lukáš, ve vedení je dodnes. 

Vyrábějí biodynamická vína. Co to znamená? Při zpracování vinné révy používají staré tradiční postupy předků. Nepoužívají chemii ani ve vinici, ani ve sklepě. 

Jak biodynamický přístup vypadá na vinici? 

Révu pěstují v optimálním množství, tj. aby nepoškozovali životní prostředí. Při pěstování révy zlepšují půdu, kultivují krajinu – aby ji převzaly další generace zdravou a „živou“. Na rostliny nepoužívají chemii. Ošetřovat révu je ale nutné, takže používají výluhy z rostlin (vlastní výroby), biodynamické preparáty (jako roháček, křemenáček). 

Statek Rudolfských má certifikaci bio. Jako jediné vinařství v ČR i SR vlastní biodynamickou certifikaci Demeter. (Zajímá vás biodynamický přístup a certifikace demeter do hloubky? https://www.biodynamika.info

A co znamená biodynamický přístup ve sklepě?

Mošt nechávají kvasit přirozeně (bez umělých kvasinek), pracují s jemnými kaly. Ty víno léčí a chrání – není pak potřeba tolik síry (kvůli které bolívá z vína hlava). Vína zrají v nerezu a sudech z Francie. Některé i v kvevri.

Bílá vína z pravidla před lahvováním podstoupí šetrnou filtraci (křemelinovým filtrem), která pomáhá zachovat zdraví prospěšné látky. Červeným vínům před lahvováním dopřávají samovolnou sedimentaci (bez filtrace). 

 

Přes polovinu své půdy věnují vinicím, zbytek jsou pastviny pro ovce, sady a pole. Rodinnou misí je tvořit soběstačný statek a ekologické produkty v nejvyšší kvalitě. 

Zásadní odrůdou této oblasti je i dnes Rulandské modré, které zde kdysi rozšířil Karel IV. 

 

Kontaktní údaje a vše další najdete na https://vinokutnahora.cz/